Final Results

Div 6 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Div 6 Marbella 9 RVYV John Peters 190 7.0 DNF 1.0 1.0 1.0 1.0 11.0 11.0
2nd Div 6 Flaming Redhead 59285 DCYC Rodger Welch 162 5.0 4.0 2.0 2.0 2.0 15.0 15.0
3rd Div 6 L'Aristo 26389 DCYC Kim and Craig Bassett 194 1.0 2.0 4.0 6.0 4.0 17.0 17.0
4th Div 6 Taliesin 27573 DCYC Malcolm Chaddock 192 4.0 3.0 3.0 5.0 3.0 18.0 18.0
5th Div 6 Aquila 77999 DCYC Rob Sloss 168 3.0 5.0 5.0 4.0 5.0 22.0 22.0
6th Div 6 Intuitions 77527 VRC Allan Gardiner 174 2.0 6.0 6.0 3.0 6.0 23.0 23.0

Div 7 Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Div 7 Cyrstal Dolphin 74333 DCYC Robert Smith 221 1.0 1.0 2.0 2.0 3.0 9.0 9.0
2nd Div 7 Lark 29427 WVYC Paul Arcoite 205 3.5 2.0 1.0 6.0 1.0 13.5 13.5
3rd Div 7 Ed 74341 WVYC Tyler Abrams 221 3.5 7.0 5.0 1.0 2.0 18.5 18.5
4th Div 7 Haida 26 19073 DCYC Klinksgard 225 6.0 3.0 3.0 3.0 6.0 21.0 21.0
5th Div 7 Dusty Mauch 19967 WVYC/VRC Ed Karadontis 221 5.0 4.0 4.0 4.0 4.0 21.0 21.0
6th Div 7 Avanti II 245 DCYC Russ Curtis 203 2.0 5.0 7.0 9.0 5.0 28.0 28.0
7th Div 7 Salus 19735 SLYC Edward Estabrook 235 7.0 6.0 6.0 8.0 7.0 34.0 34.0
8th Div 7 Surveyor 74380 DCYC Mardy Grossman 216 9.0 9.0 8.0 5.0 9.0 40.0 40.0
9th Div 7 Sea Weasel 1425 TCYC Tyler Campbell 221 8.0 8.0 9.0 7.0 8.0 40.0 40.0

R1 - Div 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 6 L'Aristo 26389 DCYC Kim and Craig Bassett 194 12:41:00 13:18:08 0:37:08 0:33:48 1.0
2 Div 6 Intuitions 77527 VRC Allan Gardiner 174 12:41:00 13:17:08 0:36:08 0:33:51 2.0
3 Div 6 Aquila 77999 DCYC Rob Sloss 168 12:41:00 13:17:17 0:36:17 0:34:17 3.0
4 Div 6 Taliesin 27573 DCYC Malcolm Chaddock 192 12:41:00 13:19:00 0:38:00 0:34:41 4.0
5 Div 6 Flaming Redhead 59285 DCYC Rodger Welch 162 12:41:00 13:17:42 0:36:42 0:34:59 5.0
6 Div 6 Marbella 9 RVYV John Peters 190 12:41:00 13:17:42 DNF   7.0

R2 - Div 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 6 Marbella 9 RVYV John Peters 190 14:08:00 15:07:10 0:59:10 0:54:10 1.0
2 Div 6 L'Aristo 26389 DCYC Kim and Craig Bassett 194 14:08:00 15:08:42 1:00:42 0:55:16 2.0
3 Div 6 Taliesin 27573 DCYC Malcolm Chaddock 192 14:08:00 15:10:34 1:02:34 0:57:07 3.0
4 Div 6 Flaming Redhead 59285 DCYC Rodger Welch 162 14:08:00 15:08:48 1:00:48 0:57:57 4.0
5 Div 6 Aquila 77999 DCYC Rob Sloss 168 14:08:00 15:10:58 1:02:58 0:59:29 5.0
6 Div 6 Intuitions 77527 VRC Allan Gardiner 174 14:08:00 15:14:32 1:06:32 1:02:19 6.0

R3 - Div 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 6 Marbella 9 RVYV John Peters 190 15:36:00 16:21:32 0:45:32 0:41:41 1.0
2 Div 6 Flaming Redhead 59285 DCYC Rodger Welch 162 15:36:00 16:24:49 0:48:49 0:46:32 2.0
3 Div 6 Taliesin 27573 DCYC Malcolm Chaddock 192 15:36:00 16:29:47 0:53:47 0:49:06 3.0
4 Div 6 L'Aristo 26389 DCYC Kim and Craig Bassett 194 15:36:00 16:32:12 0:56:12 0:51:10 4.0
5 Div 6 Aquila 77999 DCYC Rob Sloss 168 15:36:00 16:33:21 0:57:21 0:54:11 5.0
6 Div 6 Intuitions 77527 VRC Allan Gardiner 174 15:36:00 16:34:19 0:58:19 0:54:37 6.0

R4 - Div 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 6 Marbella 9 RVYV John Peters 190 12:00:00 12:39:19 0:39:19 0:36:00 1.0
2 Div 6 Flaming Redhead 59285 DCYC Rodger Welch 162 12:00:00 12:42:10 0:42:10 0:40:11 2.0
3 Div 6 Intuitions 77527 VRC Allan Gardiner 174 12:00:00 12:43:47 0:43:47 0:41:00 3.0
4 Div 6 Aquila 77999 DCYC Rob Sloss 168 12:00:00 12:43:46 0:43:46 0:41:21 4.0
5 Div 6 Taliesin 27573 DCYC Malcolm Chaddock 192 12:00:00 12:47:20 0:47:20 0:43:13 5.0
6 Div 6 L'Aristo 26389 DCYC Kim and Craig Bassett 194 12:00:00 12:50:16 0:50:16 0:45:46 6.0

R5 - Div 6 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 6 Marbella 9 RVYV John Peters 190 13:11:00 13:51:36 0:40:36 0:37:10 1.0
2 Div 6 Flaming Redhead 59285 DCYC Rodger Welch 162 13:11:00 13:54:35 0:43:35 0:41:32 2.0
3 Div 6 Taliesin 27573 DCYC Malcolm Chaddock 192 13:11:00 13:57:57 0:46:57 0:42:52 3.0
4 Div 6 L'Aristo 26389 DCYC Kim and Craig Bassett 194 13:11:00 13:58:09 0:47:09 0:42:55 4.0
5 Div 6 Aquila 77999 DCYC Rob Sloss 168 13:11:00 13:56:53 0:45:53 0:43:21 5.0
6 Div 6 Intuitions 77527 VRC Allan Gardiner 174 13:11:00 14:00:30 0:49:30 0:46:22 6.0

R1 - Div 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 7 Cyrstal Dolphin 74333 DCYC Robert Smith 221 12:41:00 13:13:51 0:32:51 0:28:49 1.0
2 Div 7 Avanti II 245 DCYC Russ Curtis 203 12:41:00 13:14:17 0:33:17 0:29:55 2.0
3 Div 7 Lark 29427 WVYC Paul Arcoite 205 12:41:00 13:15:49 0:34:49 0:31:13 3.5
3 Div 7 Ed 74341 WVYC Tyler Abrams 221 12:41:00 13:16:35 0:35:35 0:31:13 3.5
5 Div 7 Dusty Mauch 19967 WVYC/VRC Ed Karadontis 221 12:41:00 13:17:55 0:36:55 0:32:23 5.0
6 Div 7 Haida 26 19073 DCYC Klinksgard 225 12:41:00 13:18:26 0:37:26 0:32:40 6.0
7 Div 7 Salus 19735 SLYC Edward Estabrook 235 12:41:00 13:21:20 0:40:20 0:34:43 7.0
8 Div 7 Sea Weasel 1425 TCYC Tyler Campbell 221 12:41:00 13:21:37 0:40:37 0:35:38 8.0
9 Div 7 Surveyor 74380 DCYC Mardy Grossman 216 12:41:00 13:25:01 0:44:01 0:38:52 9.0

R2 - Div 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 7 Cyrstal Dolphin 74333 DCYC Robert Smith 221 14:08:00 15:09:02 1:01:02 0:53:32 1.0
2 Div 7 Lark 29427 WVYC Paul Arcoite 205 14:08:00 15:07:50 0:59:50 0:53:39 2.0
3 Div 7 Haida 26 19073 DCYC Klinksgard 225 14:08:00 15:09:52 1:01:52 0:53:59 3.0
4 Div 7 Dusty Mauch 19967 WVYC/VRC Ed Karadontis 221 14:08:00 15:10:52 1:02:52 0:55:09 4.0
5 Div 7 Avanti II 245 DCYC Russ Curtis 203 14:08:00 15:09:53 1:01:53 0:55:38 5.0
6 Div 7 Salus 19735 SLYC Edward Estabrook 235 14:08:00 15:13:30 1:05:30 0:56:23 6.0
7 Div 7 Ed 74341 WVYC Tyler Abrams 221 14:08:00 15:13:27 1:05:27 0:57:25 7.0
8 Div 7 Sea Weasel 1425 TCYC Tyler Campbell 221 14:08:00 15:15:37 1:07:37 0:59:19 8.0
9 Div 7 Surveyor 74380 DCYC Mardy Grossman 216 14:08:00 15:16:06 1:08:06 1:00:09 9.0

R3 - Div 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 7 Lark 29427 WVYC Paul Arcoite 205 15:36:00 16:23:42 0:47:42 0:42:46 1.0
2 Div 7 Cyrstal Dolphin 74333 DCYC Robert Smith 221 15:36:00 16:26:17 0:50:17 0:44:06 2.0
3 Div 7 Haida 26 19073 DCYC Klinksgard 225 15:36:00 16:27:02 0:51:02 0:44:32 3.0
4 Div 7 Dusty Mauch 19967 WVYC/VRC Ed Karadontis 221 15:36:00 16:27:20 0:51:20 0:45:02 4.0
5 Div 7 Ed 74341 WVYC Tyler Abrams 221 15:36:00 16:30:07 0:54:07 0:47:28 5.0
6 Div 7 Salus 19735 SLYC Edward Estabrook 235 15:36:00 16:34:12 0:58:12 0:50:06 6.0
7 Div 7 Avanti II 245 DCYC Russ Curtis 203 15:36:00 16:32:01 0:56:01 0:50:22 7.0
8 Div 7 Surveyor 74380 DCYC Mardy Grossman 216 15:36:00 16:39:44 1:03:44 0:56:17 8.0
9 Div 7 Sea Weasel 1425 TCYC Tyler Campbell 221 15:36:00 16:42:25 1:06:25 0:58:16 9.0

R4 - Div 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 7 Ed 74341 WVYC Tyler Abrams 221 12:00:00 12:41:23 0:41:23 0:36:18 1.0
2 Div 7 Cyrstal Dolphin 74333 DCYC Robert Smith 221 12:00:00 12:41:24 0:41:24 0:36:19 2.0
3 Div 7 Haida 26 19073 DCYC Klinksgard 225 12:00:00 12:42:27 0:42:27 0:37:02 3.0
4 Div 7 Dusty Mauch 19967 WVYC/VRC Ed Karadontis 221 12:00:00 12:42:40 0:42:40 0:37:26 4.0
5 Div 7 Surveyor 74380 DCYC Mardy Grossman 216 12:00:00 12:43:19 0:43:19 0:38:15 5.0
6 Div 7 Lark 29427 WVYC Paul Arcoite 205 12:00:00 12:42:55 0:42:55 0:38:29 6.0
7 Div 7 Sea Weasel 1425 TCYC Tyler Campbell 221 12:00:00 12:45:56 0:45:56 0:40:18 7.0
8 Div 7 Salus 19735 SLYC Edward Estabrook 235 12:00:00 12:47:19 0:47:19 0:40:44 8.0
9 Div 7 Avanti II 245 DCYC Russ Curtis 203 12:00:00 12:47:09 0:47:09 0:42:23 9.0

R5 - Div 7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Div 7 Lark 29427 WVYC Paul Arcoite 205 13:11:00 13:52:39 0:41:39 0:37:20 1.0
2 Div 7 Ed 74341 WVYC Tyler Abrams 221 13:11:00 13:54:36 0:43:36 0:38:15 2.0
3 Div 7 Cyrstal Dolphin 74333 DCYC Robert Smith 221 13:11:00 13:55:28 0:44:28 0:39:00 3.0
4 Div 7 Dusty Mauch 19967 WVYC/VRC Ed Karadontis 221 13:11:00 13:55:35 0:44:35 0:39:06 4.0
5 Div 7 Avanti II 245 DCYC Russ Curtis 203 13:11:00 13:55:03 0:44:03 0:39:36 5.0
6 Div 7 Haida 26 19073 DCYC Klinksgard 225 13:11:00 13:57:13 0:46:13 0:40:19 6.0
7 Div 7 Salus 19735 SLYC Edward Estabrook 235 13:11:00 13:58:58 0:47:58 0:41:18 7.0
8 Div 7 Sea Weasel 1425 TCYC Tyler Campbell 221 13:11:00 13:59:51 0:48:51 0:42:51 8.0
9 Div 7 Surveyor 74380 DCYC Mardy Grossman 216 13:11:00 14:02:17 0:51:17 0:45:17 9.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com