event burgee venue burgee

2010 Racing Series

Deep Cove Yacht Club

Spring Series Overall

Contents

Division 1 Fleet

Sailed:5, Discards:2, To count:3, Ratings:PHRFTOT, Entries:4, Scoring system:DCYC Winter Series
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1 Papillion Areodyne 38 51438 Patrick Frisch 45 (6.0 DNC) (1.0) 1.0 1.0 1.0 3.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 1.0 2.0 (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) 5.0
3 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 14.0
4 Kitty Hawk Jeaneau 37 79085 Tom & Isobel 123 (6.0 DNC) 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 15.0

Division A Fleet

Sailed:5, Discards:2, To count:3, Ratings:PHRFTOT, Entries:6, Scoring system:DCYC Winter Series
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 (6.0 DNF) 1.0 1.0 (5.0 DNF) 1.0 3.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 (2.0) (2.0) 2.0 1.0 2.0 5.0
3 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 1.0 4.0 4.0 (5.0 DNF) (5.0) 9.0
4 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 (3.0) 3.0 3.0 (5.0 DNF) 3.0 9.0
5 Avanti II Tartan 30 245 Russ Curtis 235 4.0 5.0 (6.0 DNF) (8.0 DNC) 4.0 13.0
6 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 7.0 DNF 23.0

R1 - Division 1 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 1:45:55 1:40:57 1.0
2 Papillion Areodyne 38 51438 Patrick Frisch 45 DNC   6.0
2 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC   6.0
2 Kitty Hawk Jeaneau 37 79085 Tom & Isobel 123 DNC   6.0

R2 - Division 1 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Papillion Areodyne 38 51438 Patrick Frisch 45 45:00 0:51:46 1.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 59:33 0:56:45 2.0
3 Kitty Hawk Jeaneau 37 79085 Tom & Isobel 123 59:33 1:00:12 3.0
4 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC   6.0

R3 - Division 1 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Papillion Areodyne 38 51438 Patrick Frisch 45 1:13:18 1:24:20 1.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 DNC   6.0
2 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC   6.0
2 Kitty Hawk Jeaneau 37 79085 Tom & Isobel 123 DNC   6.0

R4 - Division 1 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Papillion Areodyne 38 51438 Patrick Frisch 45 1:35:51 1:50:16 1.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 2:22:10 2:15:30 2.0
3 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC   6.0
3 Kitty Hawk Jeaneau 37 79085 Tom & Isobel 123 DNC   6.0

R5 - Division 1 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Papillion Areodyne 38 51438 Patrick Frisch 45 1:07:00 1:17:05 1.0
2 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 1:45:00 1:42:38 2.0
3 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 DNC   6.0
3 Kitty Hawk Jeaneau 37 79085 Tom & Isobel 123 DNC   6.0

R1 - Division A Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 1:46:10 1:31:39 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 1:45:25 1:32:06 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 1:46:35 1:37:26 3.0
4 Avanti II Tartan 30 245 Russ Curtis 235 2:06:00 1:48:29 4.0
5 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 DNF   6.0
6 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 DNC   8.0

R2 - Division A Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 52:30 0:46:14 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 0:53:30 0:46:44 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 1:05:19 0:59:43 3.0
4 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 1:10:56 1:01:14 4.0
5 Avanti II Tartan 30 245 Russ Curtis 235 1:24:00 1:12:19 5.0
6 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 DNC   8.0

R3 - Division A Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 1:18:18 1:08:58 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 1:31:59 1:20:22 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 1:32:17 1:24:22 3.0
4 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 2:01:28 1:44:51 4.0
5 Avanti II Tartan 30 245 Russ Curtis 235 DNF   6.0
6 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 DNC   8.0

R4 - Division A Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 2:35:32 2:15:53 1.0
2 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 DNF   5.0
2 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 DNF   5.0
2 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 DNF   5.0
5 Avanti II Tartan 30 245 Russ Curtis 235 DNC   8.0
5 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 DNC   8.0

R5 - Division A Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Boat Class SailNo Helm PHRF Elapsed Corrected Nett
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 1:24:05 1:14:03 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 1:25:20 1:14:33 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 1:30:00 1:22:17 3.0
4 Avanti II Tartan 30 245 Russ Curtis 235 1:42:03 1:27:51 4.0
5 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 1:42:08 1:28:10 5.0
6 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 DNF   7.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

http://www.deepcoveyc.com


Sailwave Scoring Software 1.94 Build 28
www.sailwave.com