event burgee venue burgee

2009 Racing Series

Deep Cove Yacht Club

2009 Spring Series

Division 1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Ratings: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: DCYC Winter Series
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Nett
1st Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 1.0 1.0 (2.0) 2.0 (6.0 DNC) 1.0   1.0 6.0
2nd Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 2.0 3.0 1.0 (6.0 DNC) 3.0 2.0   (6.0 DNC) 11.0
3rd Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 3.0 2.0 (6.0 DNC) 3.0 2.0 (6.0 DNC)   6.0 DNC 16.0
4th Aquila Beneteau 30X 77999 Rob Sloss 169 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 6.0 DNC   6.0 DNC 20.0

Division A Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: DCYC Winter Series
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Nett
1st Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 (8.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (8.0 DNC) 5.0
2nd Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 (2.0) (2.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 (4.0) 9.0
3rd Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 1.0 3.0 (4.0) (5.0) 3.0 3.0 (5.0) 3.0 13.0
4th Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 (4.0 DNF) (4.0) 3.0 3.0 (4.0) 4.0 4.0 2.0 16.0
5th Haida 26 Haida 26 19073 Dan Klinksgaard 229 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 1.0 28.0
6th Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 209 (8.0 DNC) 6.0 DNF (8.0 DNC) 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 34.0

Division B Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: DCYC Scoring
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Nett
1st Troika San Juan 24 Scott 246 (5.0 DNC)   1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC   8.0
2nd Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 (5.0 DNC)   (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 1.0   12.0
3rd Aquaholic Catalina 30 74423 David 237 (5.0 DNC)   (5.0 DNC) 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC   17.0

R1 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 1:33:30 1:35:52 1.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 2:17:35 2:11:08 2.0
3 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 2:16:31 2:13:26 3.0
4 Aquila Beneteau 30X 77999 Rob Sloss 169 DNC   6.0

R2 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 2:09:40 2:12:56 1.0
2 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 2:28:42 2:25:21 2.0
3 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 2:33:33 2:26:21 3.0
4 Aquila Beneteau 30X 77999 Rob Sloss 169 DNC   6.0

R3 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 1:43:27 1:38:36 1.0
2 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 1:40:23 1:42:55 2.0
3 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC   6.0
3 Aquila Beneteau 30X 77999 Rob Sloss 169 DNC   6.0

R4 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Aquila Beneteau 30X 77999 Rob Sloss 169 2:32:24 2:23:46 1.0
2 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 2:40:59 2:45:03 2.0
3 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 2:51:11 2:47:19 3.0
4 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 DNC   6.0

R5 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Aquila Beneteau 30X 77999 Rob Sloss 169 1:41:58 1:36:12 1.0
2 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 1:43:36 1:41:16 2.0
3 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 1:53:28 1:48:09 3.0
4 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 DNC   6.0

R6 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
1 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 2 1.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 3 2.0
3 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC 6.0
3 Aquila Beneteau 30X 77999 Rob Sloss 169 DNC 6.0

R7 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114  
Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162  
Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145  
Aquila Beneteau 30X 77999 Rob Sloss 169  

R8 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 5:23:31 5:31:41 1.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 DNC   6.0
2 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC   6.0
2 Aquila Beneteau 30X 77999 Rob Sloss 169 DNC   6.0

R1 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 2:04:42 1:54:00 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 2:51:04 2:29:27 2.0
3 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 DNF   4.0
4 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 DNC   8.0
4 Haida 26 Haida 26 19073 Dan Klinksgaard 229 DNC   8.0
4 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 209 DNC   8.0

R2 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 2:21:48 2:04:53 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 2:26:47 2:08:14 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 2:22:37 2:10:23 3.0
4 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 2:36:04 2:22:29 4.0
5 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 209 DNF   6.0
6 Haida 26 Haida 26 19073 Dan Klinksgaard 229 DNC   8.0

R3 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 1:41:43 1:29:35 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 1:46:42 1:33:13 2.0
3 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 1:44:54 1:35:46 3.0
4 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 1:47:19 1:38:07 4.0
5 Haida 26 Haida 26 19073 Dan Klinksgaard 229 DNC   8.0
5 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 209 DNC   8.0

R4 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 2:35:32 2:16:59 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 2:51:44 2:30:02 2.0
3 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 2:55:32 2:40:15 3.0
4 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 209 3:05:31 2:45:25 4.0
5 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 3:05:30 2:49:35 5.0
6 Haida 26 Haida 26 19073 Dan Klinksgaard 229 DNC   8.0

R5 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 1:47:10 1:33:38 1.0
2 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 1:50:00 1:36:53 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 1:50:06 1:40:39 3.0
4 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 1:51:58 1:42:13 4.0
5 Haida 26 Haida 26 19073 Dan Klinksgaard 229 DNC   8.0
5 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 209 DNC   8.0

R6 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 1 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 4 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 5 3.0
4 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 7 4.0
5 Haida 26 Haida 26 19073 Dan Klinksgaard 229 DNC 8.0
5 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 209 DNC 8.0

R7 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 1:47:18 1:34:30 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 1:51:41 1:37:34 2.0
3 Haida 26 Haida 26 19073 Dan Klinksgaard 229 1:52:32 1:37:40 3.0
4 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 1:52:22 1:42:35 4.0
5 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 1:58:43 1:48:32 5.0
6 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 209 DNC   8.0

R8 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Haida 26 Haida 26 19073 Dan Klinksgaard 229 6:09:42 5:20:50 1.0
2 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 192 6:05:53 5:34:01 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 191 6:24:33 5:51:33 3.0
4 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 224 6:55:41 6:03:10 4.0
5 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 218 DNC   8.0
5 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 209 DNC   8.0

R1 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
1 Troika San Juan 24 Scott 246 DNC 5.0
1 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 DNC 5.0
1 Aquaholic Catalina 30 74423 David 237 DNC 5.0

R2 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
Troika San Juan 24 Scott 246  
Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233  
Aquaholic Catalina 30 74423 David 237  

R3 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Troika San Juan 24 Scott 246 2:10:30 1:50:44 1.0
2 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 DNC   5.0
2 Aquaholic Catalina 30 74423 David 237 DNC   5.0

R4 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Troika San Juan 24 Scott 246 3:25:00 2:53:57 1.0
2 Aquaholic Catalina 30 74423 David 237 3:55:00 3:21:47 2.0
3 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 DNC   5.0

R5 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Troika San Juan 24 Scott 246 2:18:54 1:57:52 1.0
2 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 DNC   5.0
2 Aquaholic Catalina 30 74423 David 237 DNC   5.0

R6 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
1 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 6 1.0
2 Troika San Juan 24 Scott 246 DNC 5.0
2 Aquaholic Catalina 30 74423 David 237 DNC 5.0

R7 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 2:01:40 1:45:01 1.0
2 Troika San Juan 24 Scott 246 DNC   5.0
2 Aquaholic Catalina 30 74423 David 237 DNC   5.0

R8 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
Troika San Juan 24 Scott 246  
Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233  
Aquaholic Catalina 30 74423 David 237  

http://www.deepcoveyc.com


Sailwave Scoring Software 2.02 build 2
www.sailwave.com