event burgee venue burgee

2009 Racing Series

Deep Cove Yacht Club

2009 Fall Series

Division 1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: DCYC Winter Series
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 6.0 DNC 14.0
2nd Papillion Areodyne 38 54321 Patrick Frisch 45 1.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 14.0
3rd Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 1.0 15.0
4th Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 20.0

Division A Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: DCYC Winter Series
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 210 1.0 1.0 (8.0 DNC) 1.0 1.0 4.0
2nd Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 210 (8.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 2.0 8.0
3rd Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 200 2.0 (3.0) 3.0 2.0 3.0 10.0
4th Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 200 4.0 (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 4.0 18.0
5th Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 210 3.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 27.0
6th Decanter Catalina 27 International 210 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 28.0

Division B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 1, Scoring system: DCYC Scoring
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 1.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0   5.0

R1 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Papillion Areodyne 38 54321 Patrick Frisch 45 1:15:00 1:26:17 1.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 DNC   6.0
2 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC   6.0
2 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 DNC   6.0

R2 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Papillion Areodyne 38 54321 Patrick Frisch 45 1:43:47 1:59:24 1.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 DNC   6.0
2 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC   6.0
2 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 DNC   6.0

R3 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 1:47:58 1:42:54 1.0
2 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 1:40:23 1:42:55 2.0
3 Papillion Areodyne 38 54321 Patrick Frisch 45 DNC   6.0
3 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 DNC   6.0

R4 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 2:07:35 2:01:36 1.0
2 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 2:23:00 2:19:46 2.0
3 Papillion Areodyne 38 54321 Patrick Frisch 45 DNC   6.0
3 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 DNC   6.0

R5 - Division 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Hot Spur C&C 35 39023 Doucette 145 1:17:00 1:15:16 1.0
2 Flaming Redhead Choat 27 90210 Roger Welch 162 DNC   6.0
2 Papillion Areodyne 38 54321 Patrick Frisch 45 DNC   6.0
2 Kitty Hawk Jeaneau 37 Tom & Isobel 114 DNC   6.0

R1 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 210 1:17:15 1:08:47 1.0
2 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 200 1:30:51 1:22:01 2.0
3 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 210 1:34:18 1:23:58 3.0
4 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 200 1:34:18 1:25:08 4.0
5 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 210 DNC   8.0
5 Decanter Catalina 27 International 210 DNC   8.0

R2 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 210 2:03:36 1:50:03 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 210 2:09:34 1:55:22 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 200 2:10:33 1:57:51 3.0
4 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 200 DNC   8.0
4 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 210 DNC   8.0
4 Decanter Catalina 27 International 210 DNC   8.0

R3 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 210 2:00:30 1:47:18 1.0
2 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 200 1:59:00 1:47:26 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 200 2:02:53 1:50:56 3.0
4 Decanter Catalina 27 International 210 2:05:00 1:51:18 4.0
5 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 210 DNC   8.0
5 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 210 DNC   8.0

R4 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 210 2:03:00 1:49:31 1.0
2 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 200 2:14:20 2:01:16 2.0
3 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 210 2:16:20 2:01:24 3.0
4 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 200 DNC   8.0
4 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 210 DNC   8.0
4 Decanter Catalina 27 International 210 DNC   8.0

R5 - Division A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Imagine Catalina 27 19477 B. Moorhouse 210 1:12:00 1:04:07 1.0
2 Crystal Dolphin C&C 26 74333 Rob Smith 210 1:27:00 1:17:28 2.0
3 Cliantha C&C 29 74334 Pam Juryn 200 1:27:15 1:18:46 3.0
4 Taliesin Ranger 29 27573 Malcolm Chaddock 200 1:29:45 1:21:01 4.0
5 Surveyor Catalina 27 74380 M. Grossman 210 DNC   8.0
5 Decanter Catalina 27 International 210 DNC   8.0

R1 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 1:51:26 1:36:11 1.0

R2 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
1 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 DNC 3.0

R3 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
1 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 DNC 3.0

R4 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Elapsed Corrected Points
1 Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233 2:37:09 2:15:39 1.0

R5 - Division B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRF Place Points
Lady Anne Kelt 7.5 313 Marc Munro 233  

http://www.deepcoveyc.com


Sailwave Scoring Software 2.02 build 2
www.sailwave.com